چهارشنبه , مهر 25 1397
صفحه نخست / بیانات علماء / تا زمانیکه به مقدسات توهین شود وحدت محقق نمیشود

تا زمانیکه به مقدسات توهین شود وحدت محقق نمیشود

 

مولانا محمد حسین گرگیج امام جمعه اهلسنت آزادشهر با توجه به فرا رسیدن هفته وحدت پس از قرائت آیه های 92-93 سوره انبیاء (إِنَّ هَٰذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ 92وَتَقَطَّعُوا أَمْرَهُم بَيْنَهُمْ كُلٌّ إِلَيْنَا رَاجِعُونَ 93) خطبه های جمعه (27 دی 92)را به این موضوع اختصاص دادند وخاطر نشان کردند: در ابتدای انقلاب به پیشنهاد آیت الله منتظری و با تایید رهبر فقید انقلاب، از 12 ربیع الاول تا هفدهم این ماه را به عنوان هفته وحدت نامگذاری کردند. از آن زمان تا کنون 25 کنفرانس بزرگ در کشورمان به همین مناسبت برگزار شده است اما سوال اینجا هست آیا این هفته وحدت یک شعار است یا یک حقیقت؟آیا وحدت عقیدتی است یا سیاسی؟ آیا واقعا وحدت از ته دل هست یا فقط ظاهر قضیه میباشد؟در حالیکه وحدت بین مسلمین در حال حاضر یک ضرورت دینی و ملی است و نباید مختص یک هفته و یک سال باشد بلکه باید تا ابد حفظ شود.gorgij.net

ایشان در ادامه ضمن انتقاد از رفتار یکطرفه از سوی مجمع تقریب افزودند:از زمان آیت الله بروجردی مجمع تقریب مذاهب اسلامی تاسیس شد که در طول این مدت کتابها و مجلات زیادی توسط این مجمع منتشر شده است اما همیشه مسئله یکطرفه بوده و فقط به دوستی با اهل بیت دعوت شده است در حالیکه اهل سنت نسبت به اهل بیت پیامبر(ص) محبت دارند و جزء مسلمات دینی و عقیدتی ما است.

امام جمعه اهلسنت آزادشهر ضمن مهم شمردن محبت اهل بیت از سوی اهل سنت اظهار داشتند:محبت اهل بیت در دل ما هست و آنرا جزء واجبات اهلسنت میدانیم پس ما را به محبت اهل بیت دعوت نکنید که تحصیل حاصل است.ما اهلسنت در هر نمازی برای رسول الله و اهل بیتش درود میخوانیم و احساس قلبی و محبت خود را اینگونه ابراز میکنیم.

مولانا گرگیج در ادامه انتقاد ازعملکرد مجمع تقریب گفت: از زمان تاسیس مجمع تقریب تا کنون که مقالات، مجلات و کتابهای مختلفی نوشته شده عزیزان ما در مجمع بگویند که چند مقاله یا موضوع به خدمات و فضایل خلفای ثلاثه(رض)و صحابه کرام (رض) اختصاص داشته است؟ تا به حال چنین چیزی نبوده است وما ندیده ایم .آیا چنین محبتی یک طرفه نیست؟مگر خلفای راشدین جزء مقدسات اسلامی نیستند؟

خطیب جمعه اهلسنت آزادشهر در ادامه با توجه به مراسم عمرکشان در برخی از مناطق کشور ضمن انتقاد از این موضوع آنرا خلاف شعار وحدت بیان کرد و فرمود: چندین سال از انقلاب میگذرداما متاسفانه هنوز هم مشاهده میشود که در گوشه و کنار کشور به مقدسات ما توهین میکنند که در آخرین مورد آن به نقل از ایسنا درنقاطی از کشور عید الزهراء و مراسم عمرکشان برگزار میکنند طوریکه خود علمای شیعه به آن اعتراض داشتند پس چطور با وجود برگزاری چنین مراسم و توهین هایی وحدت به وجود بیاید.آیا دین فحاشی است؟ آیا توهین به مقدسات دیگران جزء دین است؟در حالیکه خداوند حتی ناسزاگویی به یک بت را هم ناجایز دانسته اند.

مولانا در ادامه خطاب به علماء و مراجع عظام گفت: سکوت مراجع عظام و علماء در برخورد با چنین مسائلی معنایی ندارد و باید با افراد افراطی و تندرویی که از هر قشر و گروهی هستند برخوردنمایند و مطمئن باشید اگر از جامعه اهلسنت کسی به پیامبرو اهل بیت ایشان یا مقدسات دینی توهین کند ما آنرا جزو اهلسنت نمیدانیم ومحکومش میکنیم. هرکسی که قصد ایجاد تفرقه میان مسلمانان را داشته باشد ما آنرا مسلمان نمی دانیم. گمراه دانستن وتوهین به یکدیگر بر خلاف اتحاد و وحدت اسلامی میباشد.

ایشان ضمن تاکید بر احترام متقابل به مقدسات،خظاب به همه مسلمانان گفتند: مسلمانان باید در کنار هم با صلح ،آرامش و برادری زندگی کنند و دور از تعصب و تبعیض، حقوق یکدیگر را رعایت نمایند و تا زمانیکه به مقدسات هم توهین بکنند ما نمیتوانیم به وحدت برسیم.

مدیر محترم دارالعلوم فاروقیه گالیکش در ادامه ضمن اشاره به اصل یازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی خاطرنشان کردند:در اصل 11 قانون اساسی هم ضمن بیان آیه ‏ كريمه‏ “ان‏ هذه‏ امتكم‏ امه‏ واحده‏ و انا ربكم‏ فاعبدون‏” عنوان شده که همه‏ مسلمانان‏ يك‏ امت هستند و دولت‏ جمهوري‏ اسلامي‏ ايران‏ موظف‏ است‏ سياست‏ كلي‏ خود را بر پايه‏ ائتلاف‏ و اتحاد ملل‏ اسلامي‏ قرار دهد و كوشش به‏ عمل‏ آورد تا وحدت‏ سياسي‏، اقتصادي‏ و فرهنگي‏ جهان‏ اسلام‏ را تحقق‏ بخشد

مولانا در ادامه بیانات خود در مورد وحدت، اشاره به برخی آسیبها کردند و گفتند:از اهلسنت چهره کریه نشان ندهید ،به خلفاء ثلاثه و صحابه توهین نکنید و آنها را ظالم جلوه ندهید که در چنین صورتی وحدتی ایجاد نخواهد شد.تا چنین آسیبهایی باشد هزاران هفته وحدت و کنفرانس بگیریم فایده ای ندارد.

امام جمعه اهلسنت آزادشهرضمن مهم شمردن حفظ وحدت تاکید کردند:امروز بر همه مسلمانان و اجب است با حفظ وحدت، توطئه دشمنان را خنثی کنند زیرا که استکبار جهانی هجوم همه جانبه را به طرف اسلام ومسلمین داشته و دارد. زمانیکه وحدت نباشد دشمنان سوء استفاده میکنند بالاخص یهود و نصاری که دشمنان دیرینه هم هستند و مسیحییان یهودیها را قاتل حضرت عیسی میدانند اما در مقابل مسلمانان یک ملت واحد شده اند.(الکفر ملة واحدة)

مولانا در ادامه خطاب به نمازگزاران افزودند:چهره واقعی استکبار و دشمنان اسلام مانند امریکا،آلمان و انگلیس زمانی مشخص شد که با مرگ شارون منحوس آن جلاد و قصاب صبرا و شتیلا و هزاران مسلمان بی دفاع ضمن اظهار تاسف از این موضوع او را شخصی صلح طلب و قهرمان جلوه دادند.

ایشان ضمن تاکید بر هوشیاری مسلمانان در مورد توطئه ها و اهداف دشمن افزودند:مسلمانان نباید اجازه دهند مستکبران عالم اختلافات جزئی بین آنها را بزرگ کنند و کشورهای اسلامی را ناامن جلوه دهند و با این ترفند به اهداف شوم خود برسند آنها 3 هدف دارند 1.سلاحهای خود را آزمایش کنند و قدرت برد وتخریب آنها را بسنجند 2.اسلحه های خود را بفروشند و جیب های خود را از سرمایه مسلمانان پر کنند 3.بین مسلمانان دشمنی و تفرقه ایجاد کنند و نیروهای بالقوه و بالفعل آنها را تضعیف کرده و از بین ببرند که نمونه بارز آن را در کودتاه نظامی نامشروع مصر به سرکردگی امریکا مشاهده کردیم

خطیب جمعه اهلسنت آزادشهرضمن پیشنهاد تشکیل ارتش متحد اسلامی و ضروری دانستن آن خطاب به سران کشورهای اسلامی گفتند:مسلمانان در دنیا دارای جمعیت کثیری هستند و بیشترین تعداد کشورهای دنیا(حدود 52 کشور) را دارا هستند. بزرگترین منابع وذخایر نفت و گاز دنیا در کشورهای اسلامی است اما متاسفانه مسلمانان همیشه خوار بوده اند که علت آن فقط عدم وحدت بوده است لذا باید همه ملل اسلامی متحد شوند وبلا تشبیه همانند ناتو واتحادیه اروپا یک ارتش نیرومند و ابر قدرت اسلامی را تشکیل بدهند و توطئه های دشمنان را خنثی کنند ومقابل آنها بایستند زیرا که اگر شما چنین کاری نکنید خداوند طبق وعده خود در آیه 38 سوره قتال شما را برخواهد داشت و گروهی دیگر را جایگزین شما خواهد کرد.

Print Friendly

درباره abdolmajidtah

این را ببینید

نماز جمعه عبادتی است که خداوند بر امت رسول الله عنایت فرموده اند

  شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج در بخش اول خطبه های جمعه (7 آذر 93) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *