پنجشنبه , مرداد 25 1397
صفحه نخست / اخبار / مولانا سید عبدالکریم حسین‌پور مدیر مدرسه علوم دینی عین العلوم و امام جمعهٔ شهر گُشت

مولانا سید عبدالکریم حسین‌پور مدیر مدرسه علوم دینی عین العلوم و امام جمعهٔ شهر گُشت

مولانا سید عبدالکریم حسین‌پور مدیر مدرسه علوم دینی عین العلوم و امام جمعهٔ شهر گُشت در بخش دوم سخنان خویش در خطبه‌های این هفته (٢٤/ ١٢/ ١٣٩٦) با اشاره به اتمام سال شمسی گفت: در این‌باره مسائلی وجود دارد که باید آنها را مد نظر داشته باشیم. یکی اینکه در شریعت مقدس اسلام ما فقط دو عید داریم: عید فطر و عید قربان، لذا نوروز را عید گفتن جایز نیست، فقط نوروز بگوییم، عید نگوییم. عیدهای ما فقط عید فطر و عید قربان هستند؛ ما عیدهای دیگری نداریم، نوروز برای ما عید نیست، غدیر برای ما عید نیست و چهارشنبه‌سوری هم در اسلام نداریم که اینها کارهای مجوسیان و افرادِ پیش از اسلام‌اند.

امام جمعهٔ شهر گشت با توجه به حوادث چهارشنبه‌سوری افزود: اگر واقعاً ما امروز ادعای تمدن داریم، سوانحی را که پریروز نسبت به چهارشنبه‌سوری پیش آمدند، بررسی کنیم می‌بینیم که هزارن نفر زخمی و مجروح شده و سوخته‌اند، آیا تمدن ما را به همین چیز وادار می‌کند که خود را دستی بسوزانیم و در آتش بیندازیم؟ آیا عقل چنین دستوری می‌دهد؟ مسلّم است که نه.

مولانا عبدالکریم با توجه به پیروی برخی از اهل سنت از رسوم دیگران تصریح کرد: متأسفانه گاه‌گاهی از ما اهل سنت هم کسانی هستند که از همان مجوس و آتش‌پرستها پیروی می‌کنند، کمی فکر کنیم که آیا شریعت مقدس اسلامی به ما اجازه می‌دهد که چهارشنبه‌سوری داشته باشیم، عید نوروز داشته باشیم، سیزده‌به‌در داشته باشیم؟ نه، پس باید ما مواظب باشیم. ما در امور سیاسی تابع کشور ایران هستیم و چاره‌ای هم نداریم، اما در امور مذهبی که به مذهب ما به دین ما لطمه بزند، هیچ وقت حاضر نیستیم که از دیگران پیروی کنیم.

مدیریت عین العلوم گشت خاطرنشان کرد: سعی کنیم مطابق به آن چیزی که پیامبر صلى الله عليه وسلم دستور داده، عمل کنیم. وقتی که پیامبر صلى الله عليه وسلم به مدینه منوره تشریف برد دید که در آنجا دو روز را که از ایران رسیده بود، جشن می‌گیرند؛ یکی نوروز بود و دیگری مهرگان، آن‌حضرت صلى الله عليه وسلم پرسید اینها چیستند؟ گفتند: از گذشته مردم این روزها را جشن گرفته و بازی و شادی کرده‌اند و ما هم این کار را انجام می‌دهیم. آن‌حضرت صلى الله عليه وسلم فرمود: خداوند به جای این دو دو عید به شما داده است، یکی عید فطر و دیگری عید قربان، فرمود: به جای آنها، یعنی آنها را کنار بگذارید و این دو عید عبادی و شادی روحی را بگیرید. لذا خود آن‌حضرت صلى الله عليه وسلم جشن گرفتن نوروز و مهرگان را منع کرد.

ایشان مسألهٔ سیزه‌به‌در را هم یادآور شد که: از قدیم الأیام بوده و قبل از حضرت ابراهیم عليه السلام، حتىٰ روزی که حضرت ابراهیم عليه السلام بتها را شکست، همین روز بود که مردم از شهر بیرون رفته بودند. در این روزهایی که مشرک و کافر و مجوسیان از شهر بیرون رفته‌اند، اگر ما اقدام به مسافرت کنیم، ناجایز است؛ مگر ضرورتهایی که پیش می‌آید. لذا اگر به نیتها همانها باشد که کفر است، اما اگر به نیت آنها نباشد، تشابه به آنها دارد و کراهیت دارد. بکوشیم مطابق به شریعتی که پیامبر صلى الله عليه وسلم آورده، عمل کنیم، حضرت عمر و حضرت علی رضی الله عنهما می‌فرمایند: هر روز برای ما نوروز است، لذا روز خاصی نداریم. پدربزرگ امام ابوحنیفه در نوروز، شیرینی و فالوده‌ای برای حضرت علی برد، حضرت پرسید: اینها چیستند؟ گفت: اینها برای نوروز ما هستند. حضرت فرمود: هر روز برای ما نوروز است. واقعاً هم همین‌طور است، امروز برای ما نوروز است و فردا که بیاید هم روزی نو است و ما جشن خاصی برای آمدن روزهای خاصی نداریم.

مولانا عبدالکریم در پایان از تقلید رسوم بیگانگان برحذر داشت و گفت: ما نباید نسبت به رسم و رسومی که از کفار به جا مانده‌اند، اقدام کنیم و آنها را تعظیم کنیم، بلکه به تصریح فقهای کرام تعظیم این روزها به این نیت که آنها کرده‌‌اند، کفر قرار می‌گیرد و تبریک گفتن این روزها هم درست نیست. باز اینکه کدام روز شوم است و کدامین سعد و خوشبخت است، این چیزها در اسلام نیست، ولی جالب این است که از یک طرف عدد ١٣ را نحس می‌دانند و در این روز هم جشن می‌گیرند. هیچ عددی برای ما نحس نیست، هیچ روز و هیچ مکانی برای ما نحس نیست. نحس و شومی و خوشبختی به دست خود ماست که چیزی را برای خود شوم درمی‌آوریم یا نیک درمی‌آوریم؛ حتىٰ ستارگان تأثیری در سعد و نحوست ندارند و اینکه می‌گویند اگر فلان ستاره در فلان روز چنین و چنان باشد، نحس است، اینها خرافاتی بیش نیستند که رسول الله صلى الله عليه وسلم از آنها نهی فرموده و فرموده: کسی که این نوع علوم نجوم را فراگیرد، شعبه‌ای از سحر را فراگرفته است.

نوشته شده توسط:سنت آنلاین – 1020 مطلب

درباره abdolmajidtah

این را ببینید

پنجمین دوره مسابقات قرآن درحوزه علمیه الصديق بیرجنددرحال برگزاری است

مهمان ویژه این مسابقات مولانا بهزاد فقهیی ازمبلغان شهرستان تایباد می باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *