محمدصلی‌الله‌علیه‌وسلم الـگوی کامل برای همه

هرکه هستی و هر شغلی داری هر بامدادی که بیدار می‌شوی و هر شبی که می‌خوابی و به هر نحوی که شب و روزت را سپری می‌کنی، حقا در زندگی محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم برایت هدایت و الگُوی‌نیک و‌ جود دارد؛ الگوی که نورش تاریکی‌های زندگی را می‌زداید و در پرتوش ظلمت زندگی از بین می‌رود.

علامه سید سلیمان ندوی

آری عزیزم

اگر غنی و توانگر هستی به رسول‌الله‌‌صلی‌الله علیه‌و‌سلم اقتدا کن؛ هنگامی که تاجر بود و با اموالش در مسیر حجاز و شام تردد می‌کرد و هنگامی که گنجینه‌های بحرین به دستش افتاد.

اگر فقیر و تنگدست هستی بازهم از رسول صلی‌الله علیه‌وسلم اسوه بگیر زمانی‌که در شعب ابی‌طالب محاصره بود و زمانی‌که به مدینه هجرت نمود و از متاع‌دنیا چیزی باخود همراه نداشت.

اگر پادشاه و فرمانروا هستی به سنن و اعمال رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم اقتدا کن هنگامی که فرمانروایی عرب را بدست داشت و آن سرزمین با بزرگان و اشرافش تحت امرش بود.

اگر رعیتی ضعیف و ناتوان هستی اسوه‌نیک از رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم ‌داری و قتی‌که در مکه تحت تسلط نظام مشرکین بود.

اگر فرمانده فاتح و موفق هستی روزهای پیروزی رسول‌الله را در بدر و حنین و فتح مکه الگوی خویش گردان. و اگر خدای نکرده فرمانده شکست خورده هستی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم را در روز احد ملاحظه کن هنگامی در بین یاران به خون‌خفته و مجروح خویش بود.

اگر معلم هستی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم را بنگر که اصحابش را در (مکان صفه)‌ مسجد تعلیم می‌دهد.

اگر دانش‌آموزی در طلب علم هستی زانوزدن پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم را در جلوی جبرئیل؛ روح الأمین که هدایت را از وی در می‌یافت، تصور کن. اگر واعظ‌ خیر‌خواه و مرشد‌أمین هستی به سخنان پیامبر گوش بده که مردم را بر منبر مسجد‌نبوی نصیحت می‌نماید.

اگر دشمنت را شکست دادی و شوکتش را درهم شکستی و پوزه‌اش را به خاک مالیدی به رسول الله بنگر روزی که پیروز مندانه وارد مکه شد. اگر می‌خواهی به مشاغلت و زمین و املاک برسی به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم بنگر هنگامی که زمین‌های بنی‌نضیر، خیبر و فدک را مالک بود، چگونه از عهدشان بر آمد و آنها را اداره نمود و به افرادی سپرد که به نحو أحسن مسئولیت را انجام دادند. اگر یتیم هستی به‌جگر گوشه آمنه و عبدالله بنگر که از دنیا رفتند و طفل شیر خوارشان را به‌جای گذاشتند. اگر خرد سال هستی به آن کودک‌بزرگوار بنگر هنگامی که حلیمه‌سعدیه‌ مهربان او را شیر می‌داد. اگر جوانی؛ سیرت چوپان مکه را بخوان.

اگر تاجر در حال سفر هستی و کالای بازرگانی همراه داری، به احوال سالار‌کاروان که به قصد «بُصری» در حرکت است بنگر. اگر قاضی و داور هستی به آن داوری بنگر که قبل از طلوع خورشید به‌طرف کعبه در حرکت هست و می‌خواهد حجر‌الأسود را در جایش بگذارد و بزرگان مکه نزدیک است یکدیگر را بکشند، و آن جا در صحن مسجد‌نبوی نگاه کن پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وسلم چگونه با عدالت تمام در بین مردم داوری می‌نماید، فقیرتنگدست و غنی‌توانگر در برابر او یکسان است.

اگر شوهر هستی سیرت مقدس و زندگی پاک شوهر خدیجه و عایشه را بخوان.

اگر پدری دارای فرزند هستی، از پدر فاطمه‌زهرا و جد حسن و حسین آنچه را دارا بود یاد بگیر.

هرکه هستی و هر شغلی داری هر بامدادی که بیدار می‌شوی و هر شبی که می‌خوابی و به هر نحوی که شب و روزت را سپری می‌کنی، حقا در زندگی محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم برایت هدایت و الگُوی‌نیک و‌ جود دارد؛ الگوی که نورش تاریکی‌های زندگی را می‌زداید و در پرتوش ظلمت زندگی از بین می‌رود.

خلاصه اینکه می‌توانی تمام نابسامانی‌های زندگی‌ات را با حیات مبارکش سامان بخشی و انحرافات خویش را با سنن سَنِی‌‌اش اصلاح گردانی.

منبع: درجست‌وجوی الـگو؛ اثر علامه سیدسلیمان ندوی؛

ترجمه: عبدالحکیم عثمانی